Lista A-Z - Wyszukiwarka Tytułów Czasopism

Szukaj w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej


Literatura do przedmiotu

A- A A+


Godziny pracy biblioteki w okresie wakacyjnym

Wakacje 2019

Nowa licencja krajowa Elsevier na lata 2019-2021

logo elsevierUprzejmie informujemy, że od czerwca br. obowiązuje nowa licencja krajowa Elsevier na lata 2019-2021. Zgodnie z nowymi warunkami licencji dostępnych będzie 1819 czasopism online, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych. Nowością od tego roku będzie dostęp do wszystkich 19 czasopism z grupy Cell oraz 4 czasopism z grupy Lancet. Licencja daje również dostęp do wybranych pakietów książek online. Wprowadzony zostanie również pilotażowy program publikowania otwartego w czasopismach hybrydowych i gold open access Elsevier dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach zgłoszonych do licencji (w tym PO) pozwalający na publikację artykułów z Polski, których koszt zostanie sfinansowany z krajowej opłaty licencyjnej. Program ma zostać uruchomiony w czerwcu 2019 r. i wtedy zostaną opublikowane szczegółowe instrukcje dla autorów. Przypominamy również o możliwości darmowego publikowania w czasopismach hybrydowych wydawnictwa Springer w ramach programu Springer Open Choice.

Nowa odsłona wystawy "Śladami techniki"

lad tech2Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony wystawy "Śladami techniki" przygotowanej przez dra inż. Wacława Hepnera przy współpracy z biblioteką. Tym razem eksponaty są typowo muzealne, fani historii motoryzacji znajdą tutaj przykłady różnych sprzęgieł, mechanizmów hamulcowych, przekładni kierowniczych, urządzeń paliwowych czy innych kolekcjonerskich destruktów technicznych.

Zachęcamy do wstąpienia na ścieżkę wspomnień "Śladów techniki" w części wystawowej holu na I piętrze obok biblioteki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej, ul. Mikołajczyka 5.

Festiwal Książki w Opolu

Festiwal ksikiZa nami czwarta odsłona Festiwalu Książki, który niezmiennie cieszy się wielkim powodzeniem wśród Opolan i nie tylko.

Jak co roku program był bogaty w spotkania z pisarzami i artystami oraz mnóstwo zajęć dla dzieci. W Miasteczku Literackim, które powstało na placu Wolności z licznymi namiotami i sceną, wystawiło się prawie osiemdziesiąt wydawnictw. I choć przez te trzy dni Opole stało się stolicą polskiej książki, to przecież ciągle Opole, muzyki nie mogło zabraknąć, dlatego każdy dzień kończył się koncertem.

Bogactwo i różnorodność programu Festiwalu Książki sprawiły, że każdy, kto wziął w nim udział, znalazł coś dla siebie.

Dostęp testowy do VitalSource

VitalSourceZ przyjemnością pragniemy poinformować, że z dniem 3 czerwca 2019 r. uruchomiliśmy dostęp testowy do Platformy VitalSource, jednego z najpopularniejszych serwisów z eTextbookami na świecie, na której umieściliśmy kolekcję podręczników wydawnictwa Pearson.

Zachęcamy do skorzystania z 30-dniowego dostępu, który odbywa się poprzez zakres adresów IP uczelni.

Czytaj więcej...

"MÓJ KRAJ, MOJA KSIĄŻKA – MY COUNTRY, MY BOOK" - poznajcie laureatów konkursu fotograficznego!

Nagrodzone praceCo mają ze sobą wspólnego Albert Camus, John R. R. Tolkien i Kurt Cobain? Okazuje się, że ich twórczość fascynuje i inspiruje zarówno miłośników czytania, jak również fotografii.

W Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej wręczono nagrody dla najlepszych prac nadesłanych w ramach konkursu fotograficznego "Mój kraj, moja książka - My country, my book". Wyróżnione zostały trzy zdjęcia z książką w roli głównej, ocenione pod kątem ujęcia tematu i oryginalności.

Gratulujemy Autorkom - Julii Lachowicz, Marice Wieczorek i Paulinie Kołcan!

Nagrodzone prace oglądać można w galerii Galimatias w Bibliotece Głównej.

 Tekst i plakat: W Ernst

Testowy dostęp do AccessEngineering i AccessScience

AccessScienceAccessEngineering to narzędzie inżynieryjne dla profesjonalistów, naukowców i studentów, które zapewnia dostęp do najbardziej znanego, najczęściej używanego zbioru autorytatywnych, regularnie aktualizowanych informacji inżynierskich. AccessEngineering obejmuje również dynamiczne funkcje online, takie jak filmy instruktażowe, wydziałowe, kalkulatory, interaktywne tabele i wykresy, a także narzędzia personalizacji umożliwiające użytkownikom organizowanie kluczowych informacji o projekcie w trakcie ich pracy.

Prezentacja Access Engineering

AccessScience to autorytatywny i dynamiczny zasób online, który zawiera szczegółowo napisany, wysokiej jakości materiał referencyjny, który obejmuje wszystkie główne dyscypliny naukowe. Wielokrotnie nagradzana brama do wiedzy naukowej, oferuje linki do podstawowych materiałów badawczych, filmów i ekskluzywnych animacji oraz specjalnie zaprojektowane mapy programów nauczania dla nauczycieli. Dzięki tym i innym funkcjom internetowym AccessScience stale rozszerza możliwości demonstrowania i wyjaśniania podstawowych, wiarygodnych informacji naukowych w sposób, który inspiruje i prowadzi użytkowników do głębszej wiedzy.

Prezentacja Access Science-marketing

Testowy dostęp do w/w narzędzi będzie trwał do 30 czerwca 2019 r.

Test bazy Scientific.net

TT logoScientific.Net to jedna z największych baz online z zakresu MATERIAŁOZNAWSTWA oraz INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ. Wydawcą jest niemiecko-szwajcarski Trans Tech Publications z siedzibą w Zurychu publikujący od 1967 roku.

Scientific.Net–TransTech zawiera obecnie 15 czasopism i ponad 1.500.000 stron badań. Są to czasopisma naukowe i serie książek, publikowane regularnie wydania specjalne, tomy, materiały konferencyjne i monografie.

Oferujemy bezpłatny dostęp testowy do 15 lipca poprzez zakres IP.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami dotyczącymi bazy TransTech/Scientific.Net:

Prezentacja Trans Tech Publications Scientific.net

Scientific.net prezentacja

O idealnej strukturze opowieści

IMG 0092Spotkanie z Jackiem Kaszewskim, które odbyło się w Bibliotece Politechniki Opolskiej 13 maja pod hasłem "Storytelling w literaturze i filmie", było interesującą "opowieścią o opowiadaniu". Jacek Kaszewski jako pisarz dzielił się własnymi doświadczeniami, ale też powoływał się na opracowania naukowe i przykłady z literatury i filmu. Wbrew temu, że, jak sam stwierdził, jest trochę nieśmiały podczas wystąpień publicznych, momentalnie wciągnął widownię do rozważań o sposobach tworzenia interesujących historii, dzięki czemu nie był to suchy wykład, a żywy dialog z publicznością. Tym samym dał przykład, jak opowiadać, by przykuć uwagę odbiorcy.

Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia na naszym portalu facebookowym: https://www.facebook.com/Biblioteka-G%C5%82%C3%B3wna-Politechniki-Opolskiej-137881112907698/

IBUK Libra świętuje Tydzień Bibliotek

IBUK tydzien bibliotek 2019Platforma IBUK Libra przygotowała dla czytelników niespodziankę. Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zapewnia miesięczny dostęp do wyjątkowych tytułów z dziedziny Literatura Faktu (902 publikacje).

Czytelnicy IBUK Libra otrzymali dostęp do pełnej treści wszystkich książek z ww. kategorii (+oczywiście książki wykupione). Zasady korzystania z IBUK Libra bez zmian, zwiększy się tylko pula dostępnych tytułów.

Książki będą dostępne do 7 czerwca br. Zapraszamy do korzystania!

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Wystawy 05.2019W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek zapraszamy do obejrzenia wystaw przygotowanych przez bibliotekarki BG PO. Wystawa "Leonardo da Vinci" zrealizowana została w związku z pięćsetną rocznicą śmierci włoskiego geniusza, zaś "W obiektywie bibliotekarza" to przekrój wspomnień z podróży koleżanek bibliotekarek uwiecznionych na fotografii.

Wystawy można oglądać do końca maja w Bibliotece Głównej PO, ul. K. Sosnkowskiego 31, I piętro.

Storytelling w literaturze i filmie

Spotkanie Jacek 13.05.2019Tydzień Bibliotek (8.05 - 15.05) przed nami. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie autorskie z Jackiem Kaszewskim pt. "Storytelling w literaturze i filmie".

Każdy z nas nosi w sobie jakąś historię. Czyż opowiadanie tychże historii nie jest oczywistym sposobem wymiany doświadczeń? Ale jak opowiadać, by przyciągnąć uwagę odbiorcy? Gdzie szukać inspiracji? Na te i inne pytania udzieli odpowiedzi pisarz Jacek Kaszewski 13 maja o godz. 17.00 w czytelni Biblioteki Głównej PO, ul. Sosnkowskiego 31 (I piętro). Zapraszamy!

Podkategorie