CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A A A A
Polska wersja | Polish version

Sesja

Drodzy Studenci,

zbliża się sesja egzaminacyjna i związana z nią intensywna nauka. Nie wszystkim przychodzi ona łatwo. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi zagadnieniami. Okazuje się jednak, że skutecznego uczenia się… można się nauczyć.

Jak to zrobić? Specjaliści zalecają przede wszystkim systematyczność – bowiem lepsze efekty przynosi poświęcenie nauce 15 minut codziennie niż nawet 2 godziny raz w tygodniu.

Druga zasada to wyeliminowanie wszelkich rozpraszaczy – przedmiotów, powiadomień w telefonie, towarzystwa innych osób. Nie zaleca się także słuchania muzyki – nawet najulubieńszej. Co również ważne - do nauki siadamy najedzeni – nic tak nie rozprasza jak uczucie głodu, ale z obowiązkową szklanką wody pod ręką – żeby się systematycznie nawadniać.

Na samym początku koniecznie musimy wyznaczyć sobie cel – czego dziś zamierzamy się nauczyć. Bardzo dobrym pomysłem jest tworzenie map myśli – taka forma notowania pozwoli nam wrócić do danego zagadnienia i zrobić szybką powtórkę przed egzaminem. Warto prowadzić plan nauki i na bieżąco odznaczać zagadnienia, które już umiemy.

Przed samym egzaminem koniecznie trzeba dobrze się wyspać – wpłynie to korzystnie na poziom koncentracji i na nasze samopoczucie.

Tym z Was, którzy dodatkowo chcieliby podnieść jakość i  prędkość przyswajanej wiedzy, przed przystąpieniem do nauki polecamy lekturę kilku ciekawych pozycji z naszego księgozbioru. Może się bowiem okazać, że po zastosowaniu kilku prostych tricków nauka stanie się dla Was czystą przyjemnością. Czego oczywiście serdecznie Wam życzymy! 

Psychologia. Kluczowe koncepcje [2]: Motywacja i uczenie się,  Philip G. Zimbardo, Robert L. Johnson, Vivian McCann; Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.

Jak podwoić skuteczność uczenia się : techniki sprawnego zapamiętywania i przywoływania informacji, Geoffrey A. Dudley; Warszawa, Wydawnictwo Medium, 2001. 

Jak się uczyć skutecznie, szybko i przyjemnie, Bosse Angelöw; Poznań, Moderski i S-ka, 1998.

Wszystkie pozycje dostępne są w naszym katalogu bibliotecznym. 

Obraz: Papieru Messy Stwierdza - Darmowy obraz na Pixabay