CZCIONKA: A A+ A++ KONTRAST: A A A A
Polska wersja | Polish version

OUR ONLINE CATALOGUES:

  • Search the book and special collections

  • Search A-Z Journal Title List

  • Lower Silesian Digital Library

slide 01
Tuesday, January 25, 2022
Dear Readers, we encourage you to check out the self-service ARFIDO system. S elected and found items may be borrowed without assistance in few minutes. An easy-to-use device with a user-friendly interface also makes it possible to check the user's account balance or book return deadlines, and to print a receipt confirming the transaction. This method of borrowing is particularly liked by users.
Tuesday, December 21, 2021
Tuesday, October 05, 2021
Dear readers, welcome in new academic year! We hope you will study very attentively and visit our library frequently. We also encourage you to check out our Welcome Guide that introduces our services to those new to Opole University of Technology.
Thursday, July 29, 2021
Thursday, July 01, 2021
The session is over. It's time to have a rest. Enjoy your vacations and don't forget to take something to read. We will inspire you of Facebook and Instagram . Have a great time!
Thursday, June 24, 2021
Jak napisać pracę dyplomową? Dlaczego warto szukać problemu? Jak sprawić, żeby nasza praca nie została „półkownikem”? Na te i inne pytania odpowie Wam dr Arkadiusz Derkacz – autor poradnika Praca dyplomowa – 3, 2, 1 start! , adiunkt w Instytucie Ekonomicznym Społecznej Akademii Nauk w Warszawie, wykładowca, promotor. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy (klik) – mamy nadzieję, że okaże się bardzo inspirująca i rozwieje wiele wątpliwości. Rozmawiała: Justyna Weigt
Monday, June 21, 2021
Kto choć raz stanął boso na macie, ten wie, że już z tej maty nie zejdzie. Co takiego ma w sobie joga (yoga), że działa jak magnes na miliony ludzi na całym świecie? Spośród dziesiątek, jeśli nie setek, dyscyplin sportowych, fitnessowych i rekreacyjnych to właśnie joga jest najchętniej i najczęściej wybieraną aktywnością ruchową. A wszystko zaczęło się bardzo dawno temu… Joga, i nieodłącznie związana z nią ajurweda, są częścią ogromnego systemu nauk wedyjskich, przekazywanych ludzkości przez riszi z Himalajów – starożytnych mędrców Indii. Artefakty związane z jogą odnaleziono w pierwszych miastach doliny Indusu. Samo słowo pochodzi z sanskrytu i tworzy go morfem yuj [judż], co oznacza połączenie/ zjednoczenie/ jedność. I tym właśnie jest joga – połączeniem indywidualnej jaźni (self) z Jaźnią uniwersalną (uniwersum), które prowadzi do osiągnięcia celu ludzkiego życia - wyzwolenia.
Tuesday, June 15, 2021
Tegoroczna edycja Festiwalu Książki przechodzi do historii. Opole po raz kolejny zmieniło się w kolorową przestrzeń - raj dla miłośników czytania. Także w tym roku nie zabrakło spotkań z autorami, strefy dla młodszych czytelników oraz stoisk z ofertą wydawniczą, w których można było się zaopatrzyć w ulubione tytuły czy gadżety związane z książkowym uniwersum. Czerwcowa aura zachęcała do spotkań w plenerze, spacerów oraz dyskusji o literaturze. Fotografie: W. Ernst, J. Tomasiewicz
Wednesday, June 09, 2021
Drodzy Studenci, zbliża się sesja egzaminacyjna i związana z nią intensywna nauka. Nie wszystkim przychodzi ona łatwo. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi zagadnieniami. Okazuje się jednak, że skutecznego uczenia się… można się nauczyć. Jak to zrobić? Specjaliści zalecają przede wszystkim systematyczność – bowiem lepsze efekty przynosi poświęcenie nauce 15 minut codziennie niż nawet 2 godziny raz w tygodniu. Druga zasada to wyeliminowanie wszelkich rozpraszaczy – przedmiotów, powiadomień w telefonie, towarzystwa innych osób. Nie zaleca się także słuchania muzyki – nawet najulubieńszej. Co również ważne - do nauki siadamy najedzeni – nic tak nie rozprasza jak uczucie głodu, ale z obowiązkową szklanką wody pod ręką – żeby się systematycznie nawadniać. Na samym początku koniecznie musimy wyznaczyć sobie cel – czego dziś zamierzamy się nauczyć. Bardzo dobrym pomysłem jest tworzenie map myśli – taka forma notowania pozwoli nam wrócić do danego zagadnienia i zrobić szybką powtórkę przed egzaminem. Warto prowadzić plan nauki i na bieżąco odznaczać zagadnienia, które już umiemy. Przed samym egzaminem koniecznie trzeba dobrze się wyspać – wpłynie to korzystnie na poziom koncentracji i na nasze samopoczucie.